Sárguló levelek, egyre rövidülő nappalok és csípős reggelek – megérkezett az ősz. Ez az időszak kiválóan alkalmas arra, hogy alaposabban is átvizsgáljuk légkondicionáló berendezéseinket, főleg miután egész nyáron hűtötték szobáink levegőjét. Ez különösen azok számára fontos, akik télen fűtésre is használni szeretnék klímáikat, hiszen nincs is annál kellemetlenebb, mint amikor egy berendezés pont akkor megy tönkre, amikor a legnagyobb szükség lenne rá.
Az ősz továbbá egy remek évszak egy új légkondicionáló beszerzésére, hiszen ilyenkor a klímaszerelés árak tekintetében is barátságosabb, mint nyáron, vagy éppen a téli hónapok során.
Íme néhány hasznos tanács a légkondicionálók őszi karbantartásához.
Tisztítsuk ki a beltéri egységet
Az őszi karbantartás egyik legfontosabb része a klímarendszer alapos kitakarítása. Mindenekelőtt áramtanalítsuk a készüléket, hogy elkerüljük az áramütést, illetve, hogy a berendezés mozgó alkatrészei se okozhassanak meglepetést a takarítás során.
Nyissuk fel az áramtanalított készüléket és vegyük szemügyre belülről is. A konkrét lépésekben a légkondicionáló használati utasítása segít majd, hiszen lehet két különböző modell között jelentős eltérések lehetnek.
A legfontosabb feladat a szűrők kicserélése vagy kitisztítása. Ezt általában 30-90 naponta kell elvégezni, attól függően, hogy milyen gyakran használjuk a klímát, és hogy vannak-e állatok is az otthonban. Ez egy viszonylag egyszerű feladat, amiben szintén a használati útmutatót érdemes fellapozni.
Távolítsuk el továbbá a beltéri egységben lerakódott egyéb port és szennyeződéseket is, különös tekintettel a párologtatóra. Mind a párologtatón, mind pedig a szűrőkben megragadt por csökkenti a készülék hatékonyságát, ami magasabb fogyasztáshoz vezet.
Takarítsunk a kültéri egység körül is
A klímarendszerek kültéri egységére is oda kell figyelni, főleg miután a nyári esőzések és egyéb időjárási viszonyok hatására nagy mennyiségű szennyeződés rakódik le rajtuk. Mindenekelőtt távolítsuk el a rácsok közül az oda nem illő dolgokat (falevelek, vékonyabb ágak stb.) és mossuk le alaposan. Mivel az ősz a lehulló falevelek évszaka, ezeket érdemes lesz rendszeresen eltüntetni az egységről a következő hetek során.
Ügyelni kell arra is, hogy a kültéri egység közvetlen közelében növekedő fák és bokrok ne zavarják a berendezés működését. Próbáljunk meg szabaddá tenni egy 1-2 méteres sugarú kört az egység körül, hogy semmi se akadályozhassa a légmozgást (ami magasabb terhelést és több fogyasztást eredményezne).
Ne feledkezzünk meg az elvezetőcsőről
Az elvezetőcső feladata a kondenzvíz kivezetése. Ez a cső idővel penészessé válhat és a különböző lerakódásoknak köszönhetően akár el is dugulhat. Ez súlyos problémákhoz vezethet, hiszen a víz idővel visszafolyhat a beltéri egységbe, azon keresztül pedig a szobába is.
Amennyiben azt tapasztalja, hogy a kondenzvíz nem folyik ki rendesen a szabadba, vagy csepegni kezd a beltéri egység, azonnal kapcsolja ki és áramtalanítsa a készüléket, majd vegye fel a kapcsolatot egy megbízható klímaszerelővel.
Kérje szakember segítségét
Egy légkondicionáló alapos karbantartását, főleg egy hosszú nyári szezon után érdemes egy tapasztalt szakemberre bízni. Egy jó klímaszerelő ismeri az ilyen berendezések sajátosságait, és pontosan tudja, hogy hogyan lehet felismerni a közelgő meghibásodásokra utaló jeleket.
Ne feledje, hogy egy légkondicionáló rendszeres takarítása és karbantartása sokkal olcsóbb, mint a teljes rendszer cseréje.